Władza rodzicielska Poznań

Zgodnie z literą prawa władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W niektórych sytuacjach, z uwagi na dobro dziecka, może jednak podlegać ograniczeniu, zawieszeniu lub nawet całkowitemu pozbawieniu, co rozstrzyga sąd opiekuńczy. Ustalenie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, zwłaszcza w obliczu toczącego się pomiędzy rodzicami konfliktu, zawsze wywołuje olbrzymie emocje. To moment, w którym ważą się losy dziecka, dlatego procesy związane z ustaleniem władzy rodzicielskiej mają bardzo złożony, wielowątkowy charakter. Aby uniknąć niekorzystnego obrotu sprawy, warto powierzyć ją doświadczonemu adwokatowi, wykazującemu odpowiednie podejście do egzekwowania tego rodzaju uprawnień.

Adwokat Marcin Oźminkowski z Poznania specjalizuje się w prawie rodzinnym i opiekuńczym, oferując kompleksową pomoc oraz profesjonalne wsparcie w postępowaniach związanych z władzą rodzicielską. Powierzając prowadzenie sprawy naszej Kancelarii, mają Państwo pewność, że znajduje się ona w rękach profesjonalistów. 

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Marcin Oźminkowski
ul. Nowowiejskiego 25/3, 61-732 Poznań

Telefon:
+48 61 853 31 86
+48 61 853 31 89
+48 604 402 620

E-mail:
marcin.ozminkowski@ozminkowski.pl
kancelaria@ozminkowski.pl

Zapewniamy fachową pomoc prawną w sprawach o:

  • powierzenie władzy rodzicielskiej,

  • ograniczenie sprawowania opieki nad dzieckiem,

  • pozbawienie władzy rodzicielskiej,

  • zawieszenie wykonywania władzy rodzicielskiej,

  • przywrócenie sprawowania opieki nad dzieckiem.

Co oznacza władza rodzicielska?

Władzę rodzicielską w Polsce regulują przede wszystkim przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 95 tego Kodeksu:

Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.

Rodzice w imieniu swoich małoletnich dzieci występują jako przedstawiciele ustawowi. Mają obowiązek troszczyć się o ich fizyczny i duchowy rozwój, wykonując władzę rodzicielską tak, jak wymaga tego dobro dzieci i interes społeczny. Rodzicom zakazuje się stosowania kar cielesnych wobec swojego potomstwa. Dzieci będące pod władzą rodzicielską zobowiązane są do posłuszeństwa wobec swoich opiekunów, a w sprawach, w przypadku których mogą samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinny wysłuchać ich opinii oraz zaleceń. Podobnie jest w przypadku opiekunów, którzy podejmują ważne decyzje w sprawach dotyczących osoby lub majątku potomstwa - jeżeli rozwój umysłowy, stopień dojrzałości i stan zdrowia dziecka na to pozwalają, rodzice powinny wysłuchać go i uwzględnić w miarę możliwości jego rozsądne życzenia. 

Jeśli potomstwo pozostaje pod opieką obojga rodziców, władza rodzicielska sprawowana jest przez nich równolegle. O istotnych sprawach dziecka opiekunowie rozstrzygają więc wspólnie. W momencie, w którym nie są w stanie dojść do porozumienia w ramach wspólnego planu wychowawczego, sprawą musi zająć się sąd opiekuńczy. W takich sytuacjach niezbędne okaże się wsparcie profesjonalnej kancelarii adwokackiej. Jeżeli poszukują Państwo doświadczonego adwokata w Poznaniu, prowadzącego sprawy o władzę rodzicielską, zapraszamy do kontaktu. 

Kiedy wygasa władza rodzicielska?

Władza rodzicielska nabywana jest z momentem urodzenia dziecka, a wygasa wtedy, kiedy osiąga ono pełnoletniość (wyjątkiem są sytuacje, w których dziecko wstąpi w związek małżeński jeszcze przed uzyskaniem pełnoletniości). 

Co oznacza zawieszenie władzy rodzicielskiej?

W przypadku, gdy istnieje przemijająca przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może orzec o jej zawieszeniu. Rodzice nie zostają wprawdzie pozbawieni władzy rodzicielskiej, ale nie mogą jej wykonywać. Przemijającymi przeszkodami mogą być między innymi:

  • choroba,

  • długotrwały wyjazd za granicę,

  • krótkotrwały pobyt w zakładzie karnym (w przypadku długotrwałego pobytu rodzica w więzieniu sąd może wydać orzeczenie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej).

Zawieszenie władzy rodzicielskiej może zostać uchylone wtedy, kiedy jego przyczyna ustanie. Warto jednak pamiętać o tym, że samo ustanie przyczyny nie powoduje przywrócenia władzy rodzicielskiej - jest to możliwe dopiero po wydaniu orzeczenia o uchyleniu zawieszenia. Istnieje możliwość przywrócenia pełnej lub częściowej władzy rodzicielskiej (zarówno po jej uprzednim zawieszeniu lub ograniczeniu). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym i nieletnich. 

Kiedy władza rodzicielska może zostać ograniczona? 

Gdy dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy może orzec o ograniczeniu władzy rodzicielskiej. Do sytuacji takiej może dojść w wyniku następujących przyczyn:

  • trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej,

  • nadużywanie władzy rodzicielskiej,

  • poważne zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich względem potomstwa. 

Pierwsza przyczyna wcale nie musi oznaczać winy rodziców, dwie następne z kolei stanowią jej częściowe lub pełne następstwo. 

Co oznacza ograniczona władza rodzicielska?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej może oznaczać w szczególności:

  • zobowiązanie sprawujących władzę rodzicielską opiekunów oraz dziecka do określonego postępowania, zwłaszcza z asystentem rodziny, skierowanie dziecka do placówki wsparcia dziennego, skierowanie rodziców do placówki lub specjalisty od terapii rodzinnej;

  • dokładne określenie czynności, których nie mogą wykonywać rodzice bez zezwolenia sądu lub poddanie opiekunów innym ograniczeniom;

  • wyznaczenie stałego nadzoru kuratora sądowego;

  • skierowanie dziecka do organizacji lub instytucji zajmującej się przygotowaniem zawodowym;

  • skierowanie małoletniego do placówki sprawującej częściową opiekę nad dziećmi;

  • zarządzenie umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub instytucjonalnej placówce zastępczej;

  • powierzenie zarządu majątkiem dziecka ustanowionemu w tym celu kuratorowi. 

Kiedy sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej?

Sąd opiekuńczy może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej w następujących sytuacjach:

  • wykonywanie władzy rodzicielskiej uniemożliwia trwała przeszkoda,

  • ojciec lub matka nadużywa władzy rodzicielskiej,

  • obowiązki względem dziecka są rażąco zaniedbywane przez ojca lub matkę (dotyczy to m.in. obowiązku nauki czy obowiązku szkolnego),

  • ojciec lub matka trwale nie interesuje się potomstwem.

Zgodnie z przepisami prawa władza rodzicielska nie może być sprawowana w przypadku ubezwłasnowolnienia ojca lub matki. 

Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu prowadzi sprawy zarówno o zawieszenie, ograniczenie, jak i pozbawienie władzy rodzicielskiej. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. 

Władza rodzicielska - adwokat Poznań

Adwokat Marcin Oźminkowski zapewnia profesjonalną pomoc prawną w sprawach związanych z władzą rodzicielską. Mamy świadomość tego, jak ważne w przypadku tego rodzaju postępowań są czas oraz szybkość działania. W trosce o dobro naszych klientów oferujemy kompleksową pomoc w zakresie przygotowywania wszelkich pism i wniosków, a także profesjonalnego reprezentowania przed sądem oraz podczas negocjacji pomiędzy rodzicami. 

Jeżeli poszukują Państwo doświadczonego adwokata z Poznania, specjalizującego się w prowadzeniu spraw z zakresu władzy rodzicielskiej, zapraszamy do współpracy z naszą Kancelarią.

Adwokat władza rodzicielska Poznań – obługiwane obszary

Antoninek, Chartowo, Fabianowo, Garaszewo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Kobylepole, Komandoria, Kotowo, Krzesinki, Krzesiny, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Maltańskie, Marlewo, Minikowo, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski, Piątkowo, Podolany, Pokrzywno, Pomet, Rataje, Sołacz, Spławie, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo, Śródka, Św. Łazarz, Świerczewo, Umultowo, Warszawskie, Wilda, Winiary, Wola, Zawady, Zieliniec, Zielony Dębiec, Żegrze.

Adwokat władza rodzicielska Poznań Wielkopolskie – obługiwane miasta

Białęgi, Biedrusko, Borzątew, Brzebienisko, Buk, Chludowo, Czarne Piątkowo, Czempiń, Dominowo, Duszniki, Gądki, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Komorniki, Kostrzyn, Koziegłowy, Kórnik, Lednogóra, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Nekla, Niepruszewo, Oborniki, Pecna, Pobiedziska, Porażyn, Przeźmierowo, Puszczykowo, Rokietnica, Sławica, Stęszew, Suchy Las, Sulęcinek, Swadzim, Szamotuły, Szczodrochowo, Środa Wielkopolska, Tarnowo Podgórne, Września, Zalasewo, Zaniemyśl.