Alimenty Poznań – Adwokat Oźminkowski

Sprawy alimentacyjne wymagają nie tylko doskonałej znajomości przepisów i procedur prawnych, ale także odpowiedniego podejścia i zaangażowania. Prowadzenie postępowań z zakresu prawa rodzinnego wiąże się zwykle z dużym napięciem emocjonalnym, dlatego w celu osiągnięcia korzystnego rozstrzygnięcia warto skorzystać z usług doświadczonego adwokata.

Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu prowadzi sprawy związane z przyznaniem lub uchyleniem alimentów, a także zmianą ich wysokości. Oferujemy profesjonalną pomoc prawną w zakresie obowiązku alimentacyjnego nie tylko na rzecz dzieci, ale także rodziców czy małżonków. 

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Marcin Oźminkowski
ul. Libelta 12/1,
61-706 Poznań

Telefon:
+48 61 853 31 86
+48 604 402 620

E-mail:
marcin.ozminkowski@ozminkowski.pl
kancelaria@ozminkowski.pl

Zapewniamy:

  • profesjonalne doradztwo prawne, zarówno przed, jak i w trakcie toczącego się postępowania sądowego,

  • uczestnictwo w spotkaniach i negocjacjach prowadzonych pomiędzy dwiema stronami stosunku alimentacyjnego,

  • pomoc w sporządzaniu wszelkiego rodzaju pism procesowych,

  • reprezentowanie klientów przed sądem.

Jeżeli poszukują Państwo doświadczonego adwokata z Poznania, który prowadzi sprawy o alimenty, zapraszamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii. 

Z czego wynika i kogo obciąża obowiązek alimentacyjny?

Alimenty mają na celu dostarczenie przez zobowiązanego środków utrzymania uprawnionej do tego osobie. Mowa o środkach niezbędnych do zaspokojenia podstawowych i bieżących potrzeb, a więc przede wszystkim wyżywieniu, opłatach mieszkaniowych, leczeniu czy zakupie niezbędnej odzieży i obuwia, a także o środkach wychowania, czyli stworzeniu warunków umożliwiających zdobycie wykształcenia oraz dbaniu o rozwój intelektualny i fizyczny. Zakres oraz zasady świadczenia obowiązku alimentacyjnego regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które jasno wskazują na to, iż wynika on wprost z pokrewieństwa oraz z innych więzi o charakterze osobistym. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, czyli zstępnych i wstępnych, a także rodzeństwo, również przyrodnie. Niekiedy mogą nim zostać obciążeni dalsi krewni, osoby związane stosunkiem przysposobienia czy spowinowacone (ojczym, macocha, pasierb lub pasierbica), a także małżonkowie po rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa czy orzeczeniu separacji. Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Alimenty od rodziców

Rodzice zobowiązani są do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, jeśli nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Nie ma przepisów określających granicę wieku, do którego dziecko powinno otrzymywać alimenty - mogą one przysługiwać nawet pełnoletniemu dziecku, zwłaszcza jeśli nadal się kształci lub jest dotknięte chorobą. Rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeżeli dochody z majątku dziecka są wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania. 

Alimenty od dziadków i rodzeństwa

Obowiązek alimentacyjny od rodziców na rzecz dzieci jest nadrzędny, ale kiedy nie może zostać spełniony, roszczenie zostaje skierowane wówczas na dziadków lub rodzeństwo. 

Alimenty od dzieci

Świadczenia alimentacyjne mogą dotyczyć również potomków. Rodzice mogą wystąpić z roszczeniem jedynie wobec swoich pełnoletnich dzieci. W pierwszej kolejności powinni jednak zwrócić się z tym do swoich małżonków. Jeżeli uzyskanie świadczenia alimentacyjnego od dzieci okaże się niemożliwe, po alimenty mogą wystąpić do pełnoletnich wnuków. 

Alimenty od małżonka

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny spoczywa na obojgu małżonkach w takim samym stopniu, adekwatnie do możliwości majątkowych i zarobkowych. Alimenty od małżonka mogą zostać zasądzone nawet po ustaniu małżeństwa w wyniku orzeczenia rozwodu, unieważnienia małżeństwa czy w czasie separacji. Obowiązek alimentacyjny może trwać do pięciu lat od momentu ustania małżeństwa, chyba że sąd z ważnych przyczyn przedłuży ten okres. Natomiast w przypadku, gdy w wyroku rozwodowym jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, to obowiązek alimentacyjny może być także orzeczony bezterminowo. 

Alimenty - adwokat Poznań

Nasza Kancelaria Adwokacka w Poznaniu zapewnia profesjonalne porady prawne oraz reprezentację przed sądami w postępowaniach o alimenty. Pomagamy w przygotowywaniu pism i pozwów, oszacowaniu wysokości alimentów, a także kompletowaniu materiału dowodowego. Reprezentujemy osoby dochodzące świadczeń alimentacyjnych, podejmujemy się również obrony pozwanych o alimenty przed zawyżonymi kosztami utrzymania. Prowadzimy postępowania dotyczące obniżenia lub podwyższenia alimentów. Naszą rolą jest wykazanie usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów oraz możliwości finansowych zobowiązanego. Jeżeli poszukują Państwo rzetelnego i doświadczonego w sprawach o alimenty adwokata z Poznania, zapraszamy do kontaktu.

Adwokat alimenty Poznań – obługiwane obszary

Antoninek, Chartowo, Fabianowo, Garaszewo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Kobylepole, Komandoria, Kotowo, Krzesinki, Krzesiny, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Maltańskie, Marlewo, Minikowo, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski, Piątkowo, Podolany, Pokrzywno, Pomet, Rataje, Sołacz, Spławie, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo, Śródka, Św. Łazarz, Świerczewo, Umultowo, Warszawskie, Wilda, Winiary, Wola, Zawady, Zieliniec, Zielony Dębiec, Żegrze.

Adwokat alimenty Poznań Wielkopolskie – obługiwane miasta

Białęgi, Biedrusko, Borzątew, Brzebienisko, Buk, Chludowo, Czarne Piątkowo, Czempiń, Dominowo, Duszniki, Gądki, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Komorniki, Kostrzyn, Koziegłowy, Kórnik, Lednogóra, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Nekla, Niepruszewo, Oborniki, Pecna, Pobiedziska, Porażyn, Przeźmierowo, Puszczykowo, Rokietnica, Sławica, Stęszew, Suchy Las, Sulęcinek, Swadzim, Szamotuły, Szczodrochowo, Środa Wielkopolska, Tarnowo Podgórne, Września, Zalasewo, Zaniemyśl.