Kredyty frankowe Poznań — Adwokat Marcin Oźminkowski

Quo vadis frankowiczu? – pyta adwokat Marcin Oźminkowsk,  czyli kredyty frankowe i aktualna sytuacja frankowiczów

Kredyty frankowe przed i po wyroku TSUE w sprawie Dziubak p/ko Raiffeisen

O sytuacji frankowiczów powiedziano i napisano już niemal wszystko. Temat na przestrzeni ostatnich lat stał się bardzo medialny, co nie powinno dziwić, gdyż szacuje się, że kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego (dalej: kredyt frankowy), zaciągnęło w Polsce niemal 700 tysięcy osób. Pierwsze lata po tzw. „czarnym czwartku” stanowiły pasmo niepowodzeń tych, którzy postanowili walczyć o swoje z podmiotami rynku finansowego.

Kontakt

Kancelaria Adwokacka
Marcin Oźminkowski
ul. Nowowiejskiego 25/3, 61-732 Poznań

Telefon:
+48 61 853 31 86
+48 61 853 31 89
+48 604 402 620

E-mail:
marcin.ozminkowski@ozminkowski.pl
kancelaria@ozminkowski.pl

Przełom nastąpił dopiero niecałe 2 lata temu, a zwiastował go słynny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r., w sprawie Państwa Dziubak p/ko Raiffeisen Bank International AG (sygn. akt C-260/18). Orzeczenie to jest uważane za kamień milowy w kontekście sytuacji prawnej kredytobiorców frankowych, a po jego wydaniu powszechnie spodziewano się lawinowego wręcz wytaczania powództw przeciwko bankom. Rzeczywiście, w latach 2020-2021 nastąpił istotny wzrost zainteresowania w tym zakresie, ale mimo tego wciąż większość osób, które zaciągnęły kredyty frankowe, postanowiło się wstrzymać, będąc niepewnym rezultatu ewentualnej batalii sądowej.

Uchwała Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych – czy jest na co czekać?

Rozmawiając z wieloma kredytobiorcami, często słyszałem, że kluczowa dla nich będzie zapowiadana uchwała Sądu Najwyższego, która miała rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości. TSUE w kilku orzeczeniach co prawda wskazał polskim sądom drogę, ale po uchwale Sądu Najwyższego spodziewano się bardziej szczegółowych wytycznych. Niektórzy zwiastowali wręcz, że uchwała będzie niemalże szablonem dla przyszłych orzeczeń sądów powszechnych. Problem w tym, że pomimo wielu wyznaczonych terminów jej ogłoszenia, do chwili obecnej uchwała ta nie została wydana, jednak nie stoi to na przeszkodzie prowadzeniu obecnie procesów z bankami. Kilka kluczowych dla frankowiczów kwestii zostało już bowiem rozstrzygniętych przy okazji innych orzeczeń SN oraz TSUE. Tak chociażby w uchwale III CZP 11/20 z 16 lutego 2021 r., Sąd Najwyższy potwierdził obowiązywanie zasady dwóch kondykcji, zamiast zasady salda, prezentowanej najczęściej przez pozwane banki. Również rozstrzygnięta wydaje się kwestia przedawnienia roszczeń, zarówno patrząc z perspektywy banku jak i kredytobiorcy, gdyż tej materii zostały poświęcona uchwała SN III CZP 06/21 z 7 maja 2021 r., a także wyroki TSUE o sygn. akt C-485/19, C 776/19 oraz C 782/19. Nie ma już także wątpliwości co do często podnoszonego przez banki argumentu zastąpienia postanowień abuzywnych innymi przepisami dyspozytywnymi, gdyż taką możliwość wykluczył SN wyrokiem w sprawie IV CSK 309/18 z 29 października 2019 r., a także TSUE w wyroku C-2260/18.

Unieważnienie umowy kredytu czy odfrankowienie?

Nie ulega wątpliwości, że obecnie zdecydowana większość wyroków, w sprawach z powództwa kredytobiorców frankowych jest korzystna dla frankowiczów. Początkowo sądy częściej stwierdzały bezskuteczność klauzul walutowych i zasądzały na rzecz kredytobiorców zwrot wygenerowanej w ten sposób nadpłaty. Od 2020 roku można zauważyć wyraźną tendencję orzekania nieważności umowy – co stanowiło ok. 72% wszystkich wyroków zapadłych w 2020 r. Oczywiście, oba rozstrzygnięcia są dla kredytobiorców korzystne, dla części z nich wariant bezskuteczności klauzul jest korzystniejszy, natomiast dla większości korzystniej wygląda opcja unieważnienia umowy. Co zatem w przypadku, gdy Sąd Najwyższy wyda uchwałę, w której wskaże jedyne słuszne rozwiązanie? Wydaje się, że byłoby to zjawisko niepożądane z punktu widzenia porządku prawnego. Rozsądne w tym zakresie jest orzeczenie TSUE z 29 kwietnia 2021 r. (C-19/20), w którym Trybunał wskazał, że szczegółowe rozstrzygnięcie konkretnej sprawy należy pozostawić do oceny sądom krajowym, które będą orzekać mając na uwadze indywidualne okoliczności. Nie ma zatem jednoznacznej dyrektywy, wskazującej czy wadliwe umowy należy uznać za nieważne w całości, czy wystarczy poprzestać na uznaniu za bezskuteczne poszczególnych jej zapisów. Warto jednak pamiętać, że to od wytaczającego powództwo zależy, czy będzie się domagał unieważnienia umowy czy też jej odfrankowienia, albo nawet obu tych roszczeń alternatywnie. Profesjonalny pełnomocnik z całą pewnością indywidualnie przedstawi każdemu kredytobiorcy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Kredyty frankowe kancelaria prawna – czy warto zlecić sprawę profesjonalistom?

W świetle korzystnego obecnie dla frankowiczów orzecznictwa sądów zadziwia fakt, że dotychczas tylko niecałe 10% wszystkich kredytobiorców frankowych zdecydowało się na wytoczenie powództwa przeciwko bankom. Szczególnie, że w samym tylko roku 2020 zdecydowana większość wyroków wydanych przez sądy była korzystna dla kredytobiorców. Wiele osób z pewnością odstrasza czas trwania procesu, jednak obecnie sądy są już zdecydowanie bardziej doświadczone w zakresie kredytów indeksowanych/denominowanych do CHF, dzięki czemu postępowania przebiegają  sprawniej. Sądy coraz częściej decydują się na przesłuchanie świadków w drodze pisemnej oraz pomijają wnioski banków, które nie wnoszą do sprawy nic istotnego. Zdarzają się już postępowania, w których sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu dwóch, a czasem nawet i jednej rozprawy. Sprawy frankowe są skomplikowane, szczególnie w oczy rzuca się konstrukcja pozwów, które często liczą kilkadziesiąt stron oraz setki stron załączników. Warto jednak pamiętać, że toczące się postępowanie nie wymaga dużej aktywności kredytobiorców – powodów, gdyż rozstrzygnięcie opiera się głównie o argumenty prawne, o które zadba profesjonalny pełnomocnik. W zasadzie rola kredytobiorców ogranicza się do jednorazowego przesłuchania przed Sądem, które często odbywa się w wygodnej formie pisemnej.

Kredyty frankowe Poznań – gdzie wytoczyć powództwo?

Wiele osób zadaje mi pytanie, czy postępowania frankowe toczą się w Warszawie, bo przecież to tam większość banków ma swoje siedziby. Warto więc zaznaczyć, że ustawodawca przewidział w tym zakresie wyjątek. Mianowicie, jeżeli powództwo dotyczy roszczenia wynikającego z czynności bankowej, to można je wytoczyć przed sądem właściwym ze względu na adres zamieszkania powoda. Co za tym idzie, jeżeli mają Państwo miejsce zamieszkania na terenie Poznania i okolic, to sądem właściwym będzie Sąd Okręgowy w Poznaniu. Tym samym postępowanie staje się o wiele wygodniejsze.          Warto także podkreślić, że orzecznictwo Sądu Okręgowego w Poznaniu należy uznać za korzystne z punktu widzenia kredytobiorcy. Ponadto, w wyniku mniejszego obciążenia Sądu w porównaniu np. z Sądem Okręgowym w Warszawie, można się spodziewać rozstrzygnięcia w krótszym terminie.

Kredyt frankowy – frankowiczu, warto działać

Konkludując – wysoki współczynnik wygranych spraw przez frankowiczów powinien w najbliższej przyszłości wpłynąć na podjęcie przez większość kredytobiorców decyzji o wystąpieniu na drogę sądową. Jak wskazano wyżej, aktualne współczynniki pozytywnych rozstrzygnięć są bardzo korzystne, a nic nie zapowiada ażeby mogły w tym zakresie nastąpić jakieś zmiany. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i pozwać bank. Wszystkie osoby zainteresowane zleceniem takich spraw, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Kredyty frankowe Poznań — obługiwane obszary

Antoninek, Chartowo, Fabianowo, Garaszewo, Główna, Głuszyna, Górczyn, Grunwald Południe, Grunwald Północ, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Jeżyce, Junikowo, Kiekrz, Kobylepole, Komandoria, Kotowo, Krzesinki, Krzesiny, Krzyżowniki-Smochowice, Kwiatowe, Ławica, Maltańskie, Marlewo, Minikowo, Morasko-Radojewo, Naramowice, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód, Ogrody, Ostrów Tumski, Piątkowo, Podolany, Pokrzywno, Pomet, Rataje, Sołacz, Spławie, Stare Miasto, Stare Winogrady, Starołęka, Stary Grunwald, Strzeszyn, Szczepankowo, Śródka, Św. Łazarz, Świerczewo, Umultowo, Warszawskie, Wilda, Winiary, Wola, Zawady, Zieliniec, Zielony Dębiec, Żegrze.

Adwokat sprawy frankowe Poznań Wielkopolskie – obługiwane miasta

Białęgi, Biedrusko, Borzątew, Brzebienisko, Buk, Chludowo, Czarne Piątkowo, Czempiń, Dominowo, Duszniki, Gądki, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Komorniki, Kostrzyn, Koziegłowy, Kórnik, Lednogóra, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Nekla, Niepruszewo, Oborniki, Pecna, Pobiedziska, Porażyn, Przeźmierowo, Puszczykowo, Rokietnica, Sławica, Stęszew, Suchy Las, Sulęcinek, Swadzim, Szamotuły, Szczodrochowo, Środa Wielkopolska, Tarnowo Podgórne, Września, Zalasewo, Zaniemyśl.